Powrót

Pensja na już - czyli wypłata potrzebna od zaraz!

9.25.2022

Jeśli pilnie potrzebujemy dodatkowej gotówki, a termin wypłaty jest zbyt odległy, warto zastanowić się nad skorzystaniem z innych możliwości pozyskania środków pieniężnych, które będzie można zwrócić, gdy otrzymamy wypłatę.‍

Jeśli pilnie potrzebujemy dodatkowej gotówki, a termin wypłaty jest zbyt odległy, warto zastanowić się nad skorzystaniem z innych możliwości pozyskania środków pieniężnych, które będzie można zwrócić, gdy otrzymamy wypłatę.‍

Koniec miesiąca jeszcze daleko, a mnożące się wydatki pustoszą konto bankowe? Co zrobić, kiedy pieniądze są potrzebne na już? Czy można otrzymać pensję przed terminem wypłaty wynagrodzenia? Z jakich możliwości możemy skorzystać, kiedy pilnie potrzebujemy gotówki?

Termin wypłaty wynagrodzenia - do kiedy pracodawca musi wypłacić pensję?

Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę ustala pracodawca, ale musi on kierować się przepisami Kodeksu Pracy. Oznacza to, że wypłata powinna wpływać na konto pracownika przynajmniej raz w miesiącu, w stałym i z góry określonym terminie. Co więcej wynagrodzenie wypłacane jest “z dołu”, czyli za już przepracowany miesiąc i nie później niż do 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Co w sytuacji, gdy wypłata pensji zbiega się z dniem wolnym lub świątecznym? Czy pracodawca ma prawo opóźniać wypłatę wynagrodzenia? Co zrobić, jeśli pieniądze nie trafiły na nasze konto w terminie określonym w umowie?

Chcę przetestować Patento.

Aby zamówić kod, wprowadź następujące dane

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Pensja potrzebna na już, a termin wypłaty odległy - co robić?

Jeśli pilnie potrzebujemy dodatkowej gotówki, a termin wypłaty wynagrodzenia jest zbyt odległy, warto zastanowić się nad skorzystaniem z innych możliwości pozyskania środków pieniężnych, które będzie można zwrócić, gdy otrzymamy wypłatę.

Limit zadłużenia na koncie /debet

Każdy posiadacz rachunku bankowego może ubiegać się o otwarcie limitu zadłużenia na koncie, zwanego popularnie debetem. Jest to usługa polegająca na udzieleniu kredytu w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, który umożliwia dysponowanie środkami pieniężnymi w wysokości przekraczającej saldo zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym klienta. W zależności od oferty danego banku oraz wysokości miesięcznych wpływów na konto klienta, limit taki może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Limit na karcie kredytowej

Jedną z możliwości pozyskania gotówki w krótkim czasie jest otwarcie limitu na karcie kredytowej. Jest to dodatkowa suma pieniędzy, którą można dysponować przy użyciu karty kredytowej. Limit jest odgórnie określony, można go jednak zwiększać, jeśli pozwala na to sytuacja finansowa wnioskodawcy. Zazwyczaj kwota limitu na karcie kredytowej jest przyznawana w oparciu o dochody wnioskodawcy. W przeciwieństwie do pożyczki nie trzeba wykorzystywać całego przyznanego limitu, nie ma też obowiązku spłaty wykorzystanych środków jednorazowo czy w całości, kwotę można spłacać i ponownie wykorzystywać. 

Pilna pożyczka od pracodawcy w wyjątkowych sytuacjach

W uzasadnionych przypadkach można również zwrócić się o pożyczkę bezpośrednio do pracodawcy. Na wniosek pracownika i za zgodą pracodawcy, pensja może zostać wypłacona z góry, za nieprzepracowany jeszcze miesiąc lub w trakcie jego trwania za już przepracowane dni. 

Inną możliwością jest wnioskowanie o pożyczkę z zakładu pracy. Są one finansowane z ZFŚS lub Kas Zapomogowo-Pożyczkowych, ale możliwość ich otrzymania zależna jest od wielkości firmy, formy zatrudnienia i stażu pracy. W praktyce, o pożyczkę może się starać każdy, ale trzeba się liczyć z tym, że nie każdy ją otrzyma. 

Natychmiastowa wypłata pensji - zaliczka na poczet wynagrodzenia

Jeśli pracownik zatrudniony jest np.  w oparciu o umowę zlecenie, przed wykonaniem zlecenia może prosić o wypłatę zaliczki na poczet wynagrodzenia, która będzie częścią pełnej kwoty wynagrodzenia. Taka natychmiastowa wypłata może zasilić budżet zleceniobiorcy przez zakończeniem zlecenia i stanowić swego rodzaju zabezpieczenie na poczet wykonywanej przez niego pracy. Ostateczne rozliczenie i wypłata reszty określonej w umowie kwoty następuje wraz z zakończeniem zlecenia. 

W przypadku pracowników etatowych możliwe jest złożenie wniosku do przełożonego o udzielenie pożyczki akonto, czyli zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia. Wniosek taki powinien być złożony na piśmie i w takiej samej formie rozpatrzony przez pracodawcę. 

Pensja “z góry” - w jakich sytuacjach można ją dostać i jak jest rozliczana?>>

Czy pracodawca może wypłacić część pensji na już?

Pracodawca może wypłacić część pensji pracownikowi, ale tylko w określonych przypadkach:

  • w odpowiedzi na pisemny wniosek pracownika o zaliczkę na poczet wynagrodzenia,
  • jeśli ostateczna kwota wynagrodzenia nie jest określona, tzn. gdy w terminie wypłaty wynagrodzenia nie wiadomo dokładnie, ile to wynagrodzenie wyniesie. Jest to wtedy rodzaj zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia, które będzie zależne od ilości wykonanej pracy. 

Pensja na już - elastyczne podejście do wypłaty wynagrodzenia

Elastyczne podejście do wypłaty wynagrodzenie może być nowym trendem, który zdominuje współczesny rynek pracy. W Wielkiej Brytanii wynagrodzenie wypłacane jest w formie tzw. “tygodniówki”, dzięki czemu pracownik ma stały dopływ gotówki i łatwiej mu zarządzać codziennym budżetem. W obliczu zmieniającej się w zawrotnym tempie rzeczywistości i konieczności mierzenia się z galopującą inflacją, wzrostem cen, rat kredytów i wysokości rachunków za media, elastyczna wypłata wynagrodzenia to coś, co może diametralnie zmienić codzienność wielu z nas. Zastrzyk gotówki na przestrzeni miesiąca pozwala zmienić podejście do budżetu, zrewolucjonizować planowanie wydatków i poprawić codzienną sytuację finansową wielu gospodarstw domowych. 

Jak zarządzać pensją by starczyło do następnej wypłaty - x rad do wdrożenia od zaraz

Trudności w zarządzaniu domowym budżetem dotykają wielu z nas. Planowanie wydatków może stanowić nie lada wyzwanie, jeśli określoną kwotę pieniędzy trzeba rozpisać na cały miesiąc. Co zrobić, żeby pieniędzy starczyło do kolejnej wypłaty? 

  • sporządź domowy budżet - łatwiej jest dysponować środkami, jeśli wiemy, ile z nich musimy przeznaczyć na opłaty, rachunki, jedzenie czy inne wydatki. Najważniejsze opłaty najlepiej zrobić na początku miesiąca a pozostałą kwotę podzielić na tę do dyspozycji i do odłożenia na rachunek oszczędnościowy,
  • przestudiuj swoje wydatki - może są rzeczy, za które płacisz, a z których nie korzystasz - może to być np. karnet na siłownię czy któryś z kolei streaming online lub pakiet telewizyjny,
  • zbadaj swój czynnik latte - może jesteś w stanie zrezygnować z dodatkowej kawy na mieście czy ulubionego ciastka w osiedlowej kawiarni lub po prostu ograniczyć częstotliwość zaopatrywania się w przekąski na mieście,
  • zwracaj uwagę na promocje i zaplanuj swoje zakupy - zanim pójdziesz do sklepu przygotuj listę produktów do kupienia. Zacznij też od planowania posiłków, dzięki czemu łatwiej będzie stworzyć listę zakupów,
  • wybierając się do kina wybierz dzień, w którym obowiązuje zniżka na bilety- prawie każde kino oferuje jeden dzień w tygodniu z seansami w obniżonej cenie.